Gryfonik brukselski to rasa, która w Polsce cieszy się bardzo dużą popularnością, a która stale zyskuje sympatię osób poszukujących idealnych towarzyszy życia. Odznaczająca się uroczym wyglądem, ta niewielka rasa – odpowiednio wychowana – odznacza się wiernością, posłuszeństwem oraz stosunkowo niskimi wymaganiami stawianymi właścicielowi. Czytaj dalej, a dowiesz się więcej na temat jej historii, wyglądu, temperamentu, zdrowia i wszystkiego tego, co jest istotne z punktu widzenia osoby zastanawiającej się nad postawieniem na nią.
Spis treści
Historia rasy gryfonik brukselski
Jak sama jego nazwa może sugerować, gryfonik brukselski swoje korzenie ma w Belgii, w której pojawił się w XVI wieku. Wtedy też był jednym z ulubionych piesków tamtejszej arystokracji i, ogólniej, dworów królewskich. Początkowo jego rola była typowo funkcjonalna – doskonale radził sobie bowiem w czasie polowań na gryzonie. Dopiero później stał się po prostu kompanem i psem ozdobnym.
Setki lat później, bo w XIX wieku, gryfonik brukselski został doceniony również ze względu na swoją użyteczność w walce ze szkodnikami. Sięgali po niego tkacze właśnie z Belgii, nazywając go gryfonikiem “brabanckim” lub “belgijskim”. W 1880 roku pojawiły się już pierwsze dzieła opisujące jego charakter i cechy fizyczne. To właśnie wtedy piesek zaczął zdobywać popularność również poza stolicą Belgii. Na początku XX wieku trafił zatem do Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. W 1910 roku został uznany przez American Kennel Club, a później tylko zyskiwał na uznaniu w praktycznie całej Europie i na świecie. Dziś również jest jedną z tych ras, które są szczególnie lubiane przez miłośników niewielkich piesków.
Wygląd
Gryfonik brukselski to niewielka rasa psa, która odznacza się dużymi, okrągłymi i uwydatnionymi oczami, krótkim pyszczkiem oraz bardzo charakterystycznymi uszami. Jedną z cech charakterystycznych tej rasy jest gęsta sierść, która jest szorstka, a która składa się z dwóch warstw. Jej specyfika sprawia, że piesek ten nie linieje intensywnie – wymaga jednak specjalnej pielęgnacji. Gryfonik brukselski posiada sierść w różnych kolorach, choć najczęściej spotyka się go w odcieniach rudego, czarnego czy podpalanego. Jest to piesek niewielki – jego wysokość w kłębie nie przekracza zwykle 22 cm. Dorosły osobnik waży od 3 do 6 kilogramów.
Temperament i osobowość
Gryfonik brukselski to idealna opcja dla rodzin – również tych z dziećmi. Jest to piesek niezwykle przyjaźnie usposobiony, lojalny i oddany swojemu właścicielowi. Jest inteligentny, a przy okazji bardzo cierpliwy. Szybko pojmuje nowe rzeczy, przez co uchodzi też za idealnego partnera do treningów. Jest on jednak bardzo uparty i posiada swoje zdanie, co wymaga dużej konsekwencji od opiekuna.
Gryfonik brukselski to też pies, który uwielbia biegać, skakać i bawić się w energiczny sposób. Nie jest to zatem kanapowiec, a czworonóg kochający długie spacery i różne formy aktywności fizycznej. Nie wymaga dużo przestrzeni, przez co może mieszkać tak w domu, jak i mieszkaniu. W każdym przypadku jednak wymaga codziennej dawki ruchu, a ze względu na swoją osobowość – również dużo uwagi i miłości ze strony swojego właściciela.
Zdrowie i pielęgnacja
Gryfonik brukselski nie należy do psów wyjątkowo często dotykanych chorobami. Tak jak każda inna rasa, na niektóre z nich jest on nieco bardziej podatny ze względu na uwarunkowania rasowe. Najczęściej przewijające się u niego dolegliwości to:
- dysplazja stawu biodrowego, która – nieleczona – może powodować bolesność i ograniczenia ruchomości,
- choroby oczu, które wynikają z wydatnych oczu, narażonych na infekcje oraz urazy; czasem pojawia się zaćma,
- problemy z układem oddechowym wynikające z bardzo krótkiego pyska (chrapanie to tutaj najczęstszy objaw.
Jeśli chodzi o pielęgnację gryfonika brukselskiego, nie należy on do najbardziej wymagających zwierzaków. Jest to piesek bardzo odporny i gotowy na każde warunki. Posiadając go, warto zaopatrzyć się w specjalne preparaty do przemywania oczu. Do codziennej pielęgnacji należy dodać kontrolowanie uszu i usuwanie z nich nadmiaru włosów (w razie takiej potrzeby). Jako że gryfoniki mają płytko osadzone siekacze, nie powinno się im dawać twardych zabawek, ani też bawić się z nimi w przeciąganie przedmiotów. Bardzo istotne jest dbanie o jego sierść. Posiada on dwie jej warstwy, a regularne szczotkowanie i mycie to podstawa zapobiegająca powstawaniu kołtunów i zapewniająca prawidłową cyrkulację powietrza przy skórze psa. Szczotkowanie dwa razy w tygodniu to w tym przypadku standard.
Żywienie
Gryfoniki mają iście wilczy apetyt, dlatego też należy w ich przypadku stosować umiar przy karmieniu ich. Łatwo bowiem doprowadzić do otyłości. Jeśli chodzi o wybór karmy, nie ma w jego przypadku dużych wymagań. Warto jednak wpleść do diety preparaty wapniowo-witaminowe, które poprawią pracę stawów, na których choroby ta rasa jest narażona. W suplementacji warto też zwrócić uwagę na środki wpływające na stan oczu.
Wychowanie i trening
Jak już wspomnieliśmy wcześniej, gryfonik brukselski to rasa doskonale sprawdzająca się w treningu, inteligentna oraz szybko pojmująca nowe rzeczy. Warto jednak mieć na uwadze to, że jest to też rasa uparta i wymagająca olbrzymiej cierpliwości. Trenowanie pieska należy rozpocząć jak najwcześniej, najlepiej za szczeniaka. Później będzie to trudniejsze i bardziej wymagające (ale również możliwe).
Podczas szkolenia gryfonika, warto stosować metodę nagradzania go za dobre wykonywanie komend. Rasa ta kiepsko znosi karanie – raczej unikaj tego, by nie spowodować lęku i nie zniechęcić do dalszego szkolenia. Cierpliwość i konsekwencja to tutaj absolutna podstawa, a powtarzanie tych samych czynności w kółko – klucz to ich perfekcyjnego opanowania.
“Im wcześniej, tym lepiej” – to powiedzenie sprawdza się również w kontekście wychowania gryfonika. Powinieneś jak najwcześniej socjalizować go z innymi psami i ludźmi, dzięki czemu później będzie radził sobie znacznie lepiej w codziennych sytuacjach. Regularne spacery zawsze mogą być świetnym pretekstem do ćwiczeń – nie tylko podstawowych komend pokroju “siad”, “leżeć” czy “do mnie”. Gryfonik potrafi zachwycić inteligencją i jeśli nie zabraknie Ci cierpliwości, na pewno pokaże Ci się z najlepszej strony. Gryfonika brukselskiego bardzo łatwo jest ułożyć, a już pojęte przez niego sztuczki i komendy pozostaną z nim na zawsze. Nawet jeśli nie będziesz ich ćwiczyć każdego dnia lub zrobisz przerwę od bardziej intensywnych i angażujących go treningów.
Gryfonik brukselski a dzieci i inne zwierzęta
Gryfonik brukselski jest pieskiem o bardzo przyjaznym nastawieniu, doskonale nadającym się do kontaktu z dziećmi i – ogólnie – ludźmi. Jest wobec nich bardzo łagodny i świetnie sprawdza się w roli najlepszego przyjaciela. Szalenie oddany i przyjazny, uwielbia spędzać czas aktywnie, ale i pasywnie. Jest wyjątkowo tolerancyjny wobec innych zwierząt. Nie tylko tych spotykanych w czasie spacerów, ale i zamieszkujących dom właściciela. To sprawia, że odnajdzie się w praktycznie każdym środowisku, nie sprawiając żadnego kłopotu. Jest pieskiem spokojnym i niehałaśliwym, przez co doceniany jest przez właścicieli mieszkań w blokach.
Gryfonik brukselski – podsumowanie
Gryfonik brukselski to rasa, którą pokochają rodziny z dziećmi, ale i osoby szukające małego pieska o wielkim sercu. Energiczny i żywiołowy, wymaga odpowiedniej pielęgnacji, ale jest bardzo nagradzającym kompanem życiowym. Cierpliwość i poświęcanie czasu wynagradza oddaniem, przywiązaniem, miłością oraz posłuszeństwem. To rasa mało kłopotliwa, stosunkowo łatwa w opanowaniu. Słowem – taka, z której będziesz zadowolony. Przy odpowiednim jego wychowaniu, oczywiście.
Najczęściej zadawane pytania
Gryfonik Brukselski pochodzi z Belgii, gdzie pojawił się w XVI wieku. Był ulubionym psem arystokracji i królów, a początkowo służył do polowań na gryzonie.
Gryfonik Brukselski to mały pies o okrągłych, dużych oczach, krótkim pyszczku i charakterystycznych uszach. Posiada gęstą, szorstką sierść w odcieniach rudego, czarnego lub podpalanego. Jego wysokość w kłębie wynosi do 22 cm, a waga od 3 do 6 kilogramów.
Średnia długość życia gryfonika brukselskiego wynosi od 12 do 15 lat, przy odpowiedniej opiece zdrowotnej.
Tak, gryfonik brukselski jest bardzo przyjazny, łagodny i doskonale dogaduje się zarówno z dziećmi, jak i z innymi zwierzętami. Jest tolerancyjny wobec obcych zwierząt i lubi towarzystwo ludzi.
Gryfonik brukselski to świetny wybór dla rodzin, zwłaszcza tych z dziećmi. Jest lojalny, cierpliwy i inteligentny, co czyni go idealnym towarzyszem zarówno do zabaw, jak i do spokojnego spędzania czasu w domu.
Tak, gryfonik brukselski doskonale odnajduje się zarówno w mieszkaniu, jak i w domu. Jest mały i niehałaśliwy, dzięki czemu idealnie nadaje się do mieszkania w blokach. Wymaga jednak codziennej dawki ruchu i uwagi.