Jak widzi pies (kolory, rzeczy, człowieka itp.)?

Jak widzi pies?

Psy są stworzeniami, które już od wieków towarzyszą człowiekowi w jego życiu. Od wieków też wiadome jest, że mają lepszy słuch i węch właśnie od człowieka. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że unikalnie na tle “ludzkich standardów” wygląda również ich wzrok. Może to wpływać na zupełnie inne postrzeganie otoczenia. Jaka jest jednak jego specyfika? Jak pies widzi to, co dla Ciebie jest oczywiste? Czy wreszcie pies jest w stanie patrzeć na świat tak, jak Ty? Odpowiedzi na te wszystkie pytania postaramy się zawrzeć w dzisiejszym wpisie.

Budowa oka psa – co wyróżnia wzrok psów?

Podstawą jeśli chodzi o zagadnienie związane ze wzrokiem psa jest spojrzenie na budowę jego oka. To ma kilka unikalnych cech, które z całą pewnością wpływają na sposób i jakość widzenia. Kluczowe różnice w stosunku do oka człowieka biorą pod uwagę budowę siatkówki, proporcje pręcików do czopków oraz obecność tak zwanej błony odblaskowej.

Siatkówka u psów zawiera więcej pręcików niż czopków. Te  pierwsze są komórkami, które są bardziej czułe na światło – dzięki nim pies lepiej widzi w słabych warunkach oświetleniowych. Z drugiej strony, czopki są odpowiedzialne za ostrość widzenia w jasnym świetle oraz widzenie kolorów.

Wzrok psów wyróżnia jednak przede wszystkim tapetum lucidum, czyli błona odblaskowa. Znajduje się ona za siatkówką i stanowi warstwę komórek, która odbija przez nią z powrotem światło, zwiększając ilość dostępnego dla pręcików światła. To ona jest odpowiedzialna za charakterystyczne świecenie oczu psów w ciemności. 

Jak pies widzi kolory?

Nie od dziś wiadomo, że psy nie widzą kolorów tak samo, jak ludzie. Wszystko ze względu na ich widzenie dikromatyczne, za sprawą którego odróżniają głównie dwa kolory – niebieski i żółty. Zwierzętom tym brakuje czopków odpowiedzialnych za widzenie czerwonego koloru. Przez to właśnie czerwień i zieleń wyglądają dla nich podobnie. W oczach psa obiekty są zatem szare, niebieskie lub żółte. To z kolei sprawia, że jeszcze bardziej mogą skupiać się na ruchu.

Jak pies widzi w nocy?

Psy nie widzą w całkowitej ciemności – to zdanie, które jest prawdziwe, a obala dość często pojawiającą się w społeczeństwie tezę. Czworonogi nie posiadają takiej samej zdolności widzenia w całkowitej ciemności, jak niektóre nocne stworzenia. Należy jednak wziąć pod uwagę to, że przy nawet znikomym oświetleniu, psy są w stanie widzieć znacznie lepiej niż ludzie. Z łatwością poruszają się i orientują w przestrzeni. Jest to zasługa wspomnianej już obecności tapetum lucidum, ale i dużych źrenic. 

Jak pies widzi telewizor?

Telewizory o częstotliwości odświeżania niższej niż 75 Hz nie są dla psów w żaden sposób atrakcyjne. Zwierzęta te bowiem rejestrują ruch właśnie przy wspomnianej minimalnej częstotliwości. To sprawia, że większość telewizorów i  monitorów po prostu zignorują. Co jednak istotne, wiele sprzętów wspiera już wyższe częstotliwości odświeżania. W ich przypadku pies postrzega wyświetlany obraz podobnie jak człowiek – jest on wtedy dla nich atrakcyjny. Warto też wrócić na chwilę do postrzegania przez psa kolorów – to sprawia, że najbardziej spodobają mu się obrazy z mnóstwem żółtych i niebieskich barw.

Na postrzeganie telewizora wpływa jednak nie tylko zmysł wzroku, ale i słuchu. Dźwięk może składać się również na sposób postrzegania wyświetlanego obrazu. Psy mogą zatem, ale nie muszą uznać danego sprzętu za atrakcyjny. 

Jak pies widzi człowieka?

Pies nie posiada tak dobrego wzroku, jak człowiek, a obiekty rozpoznaje przede wszystkim po złożeniu ze sobą różnych ich cech charakterystycznych. Rozpoznawanie człowieka to zatem obserwacja ich twarzy, postawy, ale przede wszystkim ruchów. Wyraz twarzy i gesty to dla zwierząt podstawa, a ich badanie służy im do doskonałego wychwytywania emocji ludzkich. Pies rewelacyjnie odróżnia od siebie ludzi właśnie na podstawie tych wszystkich elementów składowych.

Widzenie peryferyjne i pole widzenia psa

Pole widzenia psa jest znacznie większe od naszego, ludzkiego. Zawsze jednak zależy od budowy czaszki i sposobu umieszczenia w niej oczu, a zatem po prostu od specyfiki konkretnej rasy. Zakłada się, że może wynosić od 240 do 270°. To dużo – zwłaszcza biorąc pod uwagę to, że pole widzenia człowieka tworzy kąt półpełny (180°). Warto jednak mieć na uwadze to, że psy widzą przede wszystkim peryferyjnie. Znacznie gorzej postrzegają obiekty znajdujące się w centrum standardowego pola widzenia. Mają jednak doskonałą świadomość co do tego, co znajduje się poza nim, a przez to rewelacyjnie odnajdują się w każdym środowisku. 

Widzenie peryferyjne i bardzo szerokie pole widzenia to kolejne cechy, które na przestrzeni lat uczyniły z psów idealne pomoce w polowaniach. Obok wzmożonej wrażliwości na ruch pozwalają im w końcu szybko lokalizować poruszające się obiekty. Przy odpowiednim treningu, były (i są) w stanie informować o tym właścicieli.

Widzenie głębi i odległości – jak psy postrzegają przestrzeń?

Znacznie inaczej niż człowiek pies postrzega poczucie głębi i odległości. Jego zwiększone widzenie peryferyjne, ale i anatomiczne uwarunkowania sprawiają, że pola widzenia każdego jego oka rzadko kiedy nakładają się na siebie. Mniejsze możliwości widzenia obuocznego wpływają na znacznie gorszą percepcję głębi. O ile zatem ich pozycja oczu wpływa pozytywnie na pole widzenia, o tyle cierpi na tym właśnie poczucie głębi. Psy jednak są świetnie przystosowane do oceny przestrzeni, a przez to nie odczuwają tego tak bardzo.

Warto wspomnieć, że właśnie z uwagi na wspomniane powyżej cechy, psy widzą świat z mniejszą ostrością. Aby zobaczyć coś tak wyraźnie, jak człowiek z 30 metrów, muszą stać w odległości zaledwie 10 metrów. To tylko udowadnia, że nie mogą polegać wyłącznie na wzroku – przynajmniej w kontekście widzenia głębi i odległości.

Jak psy widzą ruch i dlaczego jest to dla nich ważne?

Psy są bardzo wrażliwe na ruch – i wie to każdy, kto miał z nimi choć niewielką styczność. To właśnie z tego względu często gonią za samochodami, rowerami czy nawet niewielkimi turlającymi się obiektami. Postrzeganie ruchu nie zmienia się nawet w półmroku. To wszystko sprawia, że psy są urodzonymi myśliwymi i nieodzowną pomocą w czasie polowań. 

Psy są w stanie dostrzec poruszający się obiekt nawet wtedy, gdy jest on oddalony o kilometr. Psy potrafią też całkowicie ignorować nieporuszające się obiekty, skupiając się na tych przebywających w ruchu. Jeśli więc napotkasz agresywnego czworonoga, zamiast uciekać lepsza może być opcja związana z zastygnięciem w bezruchu.

Intensywne reagowanie psa na ruch wynika z tego, że pies to jego uznaje za podstawę w postrzeganiu otoczenia. Zmysł jego wykrywania pozwala mu się odnaleźć, szybko identyfikować zagrożenia, ale też chociażby – jak już wspomnieliśmy – rozpoznawać ludzi (gesty i mimika to również forma ruchu). Takie postrzeganie ruchu doskonale współgra z instynktem łowieckim, który u wielu ras pozostał silnie rozwinięty (podczas gdy u innych bywa nieco przygaszony).

Jak widzi pies – podsumowanie

Psy są zwierzętami, które postrzegają świat zupełnie inaczej niż człowiek – i wiele w tym przypadku ma do powiedzenia ich unikalna anatomia. Pod wieloma względami – jak na przykład pole widzenia czy wykrywanie ruchu – są od człowieka sprawniejsze i bystrzejsze. Pod innymi jednak, ustępują człowiekowi. Widać to chociażby na przykładzie rozpoznawania kolorów czy też poczucia głębi. Mimo wszystko jednak, warto wiedzieć, jak postrzegają świat i jak inaczej mogą patrzeć na te rzeczy, na które spoglądasz i Ty. Wszak to wszystko ma olbrzymi wpływ na ich interakcje z otoczeniem oraz wrażliwość na konkretne elementy otaczającego je świata.

Najczęściej zadawane pytania

Czy psy widzą kolory?

Tak, psy widzą kolory, ale ich postrzeganie jest ograniczone do niebieskiego i żółtego. Brakuje im zdolności rozróżniania czerwieni i zieleni, co sprawia, że wiele barw wygląda dla nich podobnie.

Jak psy widzą w nocy?

Psy widzą w nocy znacznie lepiej niż ludzie dzięki obecności błony odblaskowej (tapetum lucidum) i większej liczbie pręcików w siatkówce. Nie widzą jednak w całkowitej ciemności.

Jak psy widzą człowieka?

Psy rozpoznają ludzi na podstawie wyrazu twarzy, postawy, gestów i ruchów. To właśnie ruchy i mimika twarzy pomagają im najlepiej identyfikować emocje i zamiary człowieka.

Czy psy widzą telewizor?

Psy widzą telewizor tylko wtedy, gdy jego częstotliwość odświeżania wynosi co najmniej 75 Hz. Preferują obrazy zawierające dużo żółtych i niebieskich kolorów, które są dla nich bardziej atrakcyjne.

Dlaczego psie oczy świecą w ciemności?

Oczy psa świecą w ciemności dzięki błonie odblaskowej (tapetum lucidum), która odbija światło przechodzące przez siatkówkę, zwiększając jego dostępność dla komórek wrażliwych na światło.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ZNAJDŹ NAS NA INSTAGRAMIE

To top