Ciało psa, podobnie jak ludzkie, posiada swoją temperaturę, która powinna utrzymywać się na pewnym idealnym dla niego poziomie. Jeśli tak nie jest, może to być objawem pewnego rodzaju nieprawidłowości – czy to chwilowych i niegroźnych, czy też takich, które mogą wymagać szybkiej interwencji. Dziś powiemy nieco więcej właśnie na temat temperatury u psa i tego, co zrobić, gdy ma on gorączkę.
Spis treści
Normalna temperatura u psa
W przeciwieństwie do ludzi, psy nie posiadają jednej uniwersalnej i prawidłowej temperatury ciała. Norma w ich przypadku zależy od rasy, wieku oraz wielkości. Z racji niewykształconych mechanizmów termoregulacji organizmu, szczeniaki mogą mieć bardzo niską temperaturę (nawet 34°C), wykazującą się sporymi wahaniami (do 37°C). Dopiero w czwartym tygodniu życia stabilizuje się ona i przybiera normalną dla konkretnego osobnika wartość.
Zakłada się, że stała temperatura dorosłego psa oscyluje w granicach 37,5°C – 39°C. Wtedy też nie można mówić o gorączce. Ciało małych i miniaturowych piesków osiąga wartości pomiędzy 38,5°C – 39°C. Dolną granicą normy dla psów ras średnich jest 38°C, natomiast dla ras dużych i olbrzymich – 37,5°C. Normalna temperatura psa to taka, do której wraca po przyjściu ze spaceru – niezależnie od tego, czy przebywał na zimnie, czy też musiał radzić sobie z warunkami znacząco podwyższonej temperatury.
Objawy gorączki u psa
Jednym z wyzwań, przed którymi stoją właściciele czworonogów jest zauważenie, że pies zmaga się z gorączką. W przeciwieństwie bowiem do człowieka, pies sam o tym nie powie. Istnieją jednak pewne objawy, które będą wskazywały na taki właśnie stan, a które często są ciężkie do przegapienia. Chodzi przede wszystkim o:
- suchy i ciepły nos,
- silne pragnienie, które nie jest związane z warunkami pogodowymi oraz wysiłkiem fizycznym,
- brak apetytu lub znacząco zmniejszony apetyt,
- brak energii i chęci do ruchu – nawet w momentach, w których pies zawsze zbierał się z ziemi,
- matowe oczy – również ich przekrwienie sugeruje gorączkę,
- senność i osłabienie, którym często towarzyszą dreszcze,
- biegunka lub wymioty, które nie zdarzają się zawsze, jednak stosunkowo często towarzyszą wysokiej gorączce,
- kaszel lub budzące niepokój dyszenie (inne od tego, którym pies manifestuje przegrzanie).
Temperatura u psa – przyczyny
Przyczyny gorączki u psa bywają różne i w większości przypadków nie wymagają interwencji weterynarza. Gorączka najczęściej pojawia się po nadmiernym wysiłku fizycznym, ale i samoistnie w warunkach upalnych. Psy źle znoszą wysokie temperatury, a gorączka jest jednym ze sposobów manifestowania złych warunków, z jakimi muszą sobie radzić. Często występuje także po szczepieniach ochronnych (jako reakcja organizmu), stresującym przeżyciu, ale też przu stosowaniu leków na różnego rodzaju schorzenia.
Wysoka temperatura u psa może też być objawem poważniejszego schorzenia. Jej przyczyną może być zatrucie pokarmowe, przeziębienie, choroby wirusowe oraz bakteryjne, ale nawet nosówka, toksoplazmoza czy też choroby odkleszczowe. Również choroby o podłożu zapalnym (w tym zapalenie ucha) manifestują się wysoką temperaturą.
Jak mierzyć temperaturę u psa?
Temperaturę u psa możesz zmierzyć korzystając z dwóch sposobów. Tym tradycyjnym jest skorzystanie z elektronicznego termometru z elastyczną końcówką, wkładanego doodbytniczo. Jako że większość psów niechętnie podchodzi do takiego badania, warto mieć ze sobą drugą osobę, która przytrzyma pupila. Pomoże także nasmarowanie końcówki termometru wazeliną.
Drugą, nieinwazyjną metodą jest postawienie na bardziej nowoczesny sprzęt. Bezdotykowy termometr weterynaryjny pozwoli zmierzyć temperaturę albo po zbliżeniu go do ciała zwierzaka, albo po włożeniu go do ucha. To niezastąpione narzędzie w rękach właściciela bardzo delikatnego i nerwowego psa.
Co zrobić, gdy pies ma gorączkę?
Pierwszym i zawsze prawidłowym krokiem, jaki powinieneś podjąć w przypadku wykrycia gorączki u własnego psa jest skontaktowanie się z gabinetem weterynarii. Nie powinieneś podawać zwierzakowi żadnych leków – zwłaszcza tych przeznaczonych dla ludzi (mogą jeszcze bardziej zaszkodzić zwierzakowi). Odpowiednie leki przepisze weterynarz po szczegółowym badaniu. Udaj się do niego, jeśli gorączce towarzyszą inne objawy lub utrzymuje się ona przez dłuższy czas.
Jeśli chcesz zbić gorączkę u psa, możesz sięgnąć po domowe sposoby. Sprawdzą się tutaj metody bezpośrednio wpływające na temperaturę ciała. Możesz więc zdecydować się na zimne okłady (owijanie psa ręcznikiem zmoczonym w zimnej wodzie lub sięgnięcie po lód owinięty w ściereczkę). Prostym sposobem jest też chłodna kąpiel, która jako rozwiązanie wybierana jest w ostateczności, gdy inne metody nie zadziałają. Znacznie prostszym i mniej kłopotliwym jest bowiem podanie choremu psu chłodnej wody do picia. Uzupełnianie płynów w organizmie zwierzaka to zresztą również świetny sposób na to, by ten szybciej poradził sobie z ewentualną chorobą. Jeśli pies nie wstaje do miski z wodą, możesz sięgnąć po kostkę lodu, dając mu ją do lizania.
Kiedy udać się do weterynarza?
Gorączka u psa nie zawsze jest oznaką choroby, o czym wspomnieliśmy już wcześniej Jeśli temperatura znacząco nie odstaje od normy, ale też nie utrzymuje się przez długi czas, powinieneś obserwować zwierzaka – koniecznie podając mu odpowiednią ilość wody i zapewniając mu optymalne warunki do odpoczynku. Pamiętaj, że gorączka może pojawić się również ze względu na warunki pogodowe (upały). Wtedy mówi się o hipertermii, która również jest groźna, ale z którą można sobie poradzić domowymi sposobami. Ta jest jednak tymczasowa i nie utrzymuje się nigdy przez dłuższy czas (po zmianie warunków, w jakich przebywa pies).
Jeśli gorączka utrzymuje się przez dłuższy czas i / lub przekracza 40°C, nie możesz jej lekceważyć. Powinieneś udać się do weterynarza, by ten spojrzał na sytuację i podjął odpowiednie kroki ku radzeniu sobie z nią. Stan gorączkowy może wskazywać na poważną chorobę – ta bowiem jest metodą organizmu na zahamowanie rozwoju bakterii i pobudzenie białych krwinek do większej aktywności. Jeśli więc gorączka jest znaczna lub utrzymuje się przez dłuższy czas, warto sięgnąć po pomoc specjalisty.
Zapobieganie gorączce u psa
W wielu przypadkach gorączce psa można zapobiec. Chodzi tutaj przede wszystkim o gorączkę powodowaną nie przez bakterie i choroby, ale tę wynikającą z warunków, z jakimi zmaga się pies. Jeśli chcesz zapobiec pojawieniu się tej właśnie gorączki, koniecznie unikaj wytężonego wysiłku fizycznego w czasie upałów. Jeśli spacer jest czymś koniecznym, wybieraj las lub łąki z trawą (beton i asfalt nie są korzystne dla zwierzaków). W każdym przypadku jednak nie decyduj się na męczące spacery. Nie zostawiaj psa w zamkniętym i nieklimatyzowanym samochodzie – nawet na chwilę. Zawsze też staraj się zapewnić zwierzakowi dostęp do chłodnej wody oraz cienia. Pamiętaj przy tym, by nie stosować również kagańców zapobiegających otwieraniu pyska. Dyszenie i wystawianie języka to jeden z naturalnych sposobów na samoistne ochładzanie organizmu psa.
Temperatura u psa – podsumowanie
Choć gorączka u psa nie zawsze jest czymś groźnym, w każdym przypadku powinna alarmować i wskazywać na to, że ze zwierzakiem dzieje się coś nie tak. Zdarza się, że jest też pierwszym symptomem poważniejszych schorzeń, w przypadku których szybka reakcja może być na wagę złota. Nigdy więc nie powinieneś jej lekceważyć. Od Twojej reakcji bowiem zależeć może rozwój potencjalnej choroby lub co najmniej komfort pieska w jego codziennym życiu. Obserwuj więc swojego czworonoga, miej świadomość co do objawów i koniecznie posiadaj pod ręką termometr odpowiedni dla jego temperamentu. To jedna z podstaw życia ze zdrowym i szczęśliwym pupilem.