Buldog angielski – potomek psów bojowych

Buldog angielski

Buldog angielski to zdecydowanie jeden z najbardziej charakterystycznych, a zarazem często spotykanych w Polsce psów. Dobrze zbudowany i budzący respekt, jest szanowany nie tylko z uwagi na swój groźny wygląd, ale i rewelacyjne usposobienie, czyniące z niego idealnego kompana życiowego. Zastanawiasz się, czy będzie to właściwy pies dla Ciebie? Czytaj dalej i dowiedz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć właśnie na jego temat.

Historia rasy

Historia buldoga angielskiego wiąże go ze starożytnymi molosami, które początkowo wykorzystywano w czasie polowań na duże zwierzęta, a później – również jako psy bojowe. Dotarły one do Wielkiej Brytanii na statkach fenickich kupców. W czasie najazdu Rzymian na Wyspy Brytyjskie, trafiły też właśnie do Cesarstwa Rzymskiego. Tutaj zmieniła się ich rola – brały udział w krwawych widowiskach, ścierając się z dzikimi zwierzętami, ludźmi oraz przede wszystkim bykami.

Kiedy zdawało się, że popularność tych psów właśnie w tej roli już przeminęła, wróciły one do łask w średniowieczu – tym razem w Anglii, gdzie znów pojawiły się na arenach. Tutaj zmagały się również same ze sobą. Była to oficjalna zabawa ludowa, wedle dekretu Króla Edwarda III. Dopiero w drugiej połowie XIX wieku parlament brytyjski wydał ustawę zakazującą organizowania walk. Wtedy też buldogi, wcześniej odróżnione od mastifów, straciły swoje główne zajęcie. Choć zostały skazane na wyginięcie, doczekały się ocalenia ze strony miłośników rasy. Zmieniły jednak znacząco swoją charakterystykę – tak jeśli chodzi o fizyczność, jak i psychikę. Pierwotne ich przeznaczenie pozostało tylko w ich nazwie – “bull”, od angielskiego słowa “byk”. Bill George uchodzi za jedną z pierwszych osób, które zaczęły je hodować jako psy towarzyszące i które najbardziej wpłynęły na ich aktualną formę.

Buldog angielski

Wygląd

Buldogi angielskie to psy budzące respekt swoim wyglądem. To czworonogi o potężnej budowie ciała, krótkiej i lekko zadartej kufie oraz małej fałdzie nosowej. Z szeroko i wysoko osadzonymi uszami, mają równie szeroko rozstawione oczy. Są przysadziste i krótkonożne, a przy tym zazwyczaj bardzo dobrze umięśnione. To decyduje o ich sile i krzepkości. Choć ich głowa jest większa od reszty ciała, jest też proporcjonalna. Buldog angielski ma delikatną, przylegającą i krótką sierść, której brakuje podszerstka. To sprawia, że wygląda szorstko – w rzeczywistości jednak jest miękka oraz bardzo gęsta.

Buldog zazwyczaj występuje w jednolitym kolorze, często z bardzo specyficzną maską. Jego ogon jest gładki i nisko osadzony.

Temperament i osobowość

O ile buldog angielski wygląda groźnie, nie ma to nic wspólnego z jego charakterem. We współczesnej formie rasa ta utraciła swoją agresywność. Jest to zatem pies łagodny, przyjaźnie nastawiony, a przede wszystkim oddany swojemu właścicielowi i przywiązany do niego. Nawet jeśli wyraz jego pyszczka tego nie sugeruje, jest on wesoły i skory do zabawy. Źle jednak znosi rozłąkę i nie jest psem, którego można trzymać w kojcu. Nigdy nie ma złych intencji, jednak jest mało uważny. To sprawia, że powinien być kontrolowany – zwłaszcza w kontakcie z małymi dziećmi.

Buldog angielski łatwo się zaprzyjaźnia. Chroni jednak swoją rodzinę i choć wykazuje anielską cierpliwość praktycznie w każdej sytuacji, zawsze zachowuje czujność i odwagę. Odznacza się dobrze rozwiniętym instynktem obronnym. Jest dość ruchliwy, niemniej jednak nie jest skory do uprawiania sportów. Uwielbia za to długie spacery. Co istotne, buldog angielski nie jest psem hałaśliwym. Jego usposobienie czyni z niego idealny wybór do mieszkania. Nie powinno się jednak zostawiać go w nim na długo w samotności. Lubi kontakt z ludźmi i nudzi się, co może skłonić go do niszczenia rzeczy i innych niepożądanych zachowań.

Buldog angielski

Zdrowie i pielęgnacja

Buldog angielski potrafi być problematyczny w kontekście zdrowia. Podstawą w jego przypadku jest wzięcie szczeniaka ze sprawdzonej i certyfikowanej hodowli. Jeśli tak się stanie, pies będzie cieszył się względnie dobrym zdrowiem. Cechą charakterystyczną dla niego jest niska odporność na wysokie temperatury – należy go chronić przed przegrzaniem. Latem zaś warto przełożyć spacery na wczesne poranki lub późne wieczory. Buldogowi nie przeszkadzają za to niskie temperatury. Jego charakterystyka wymaga jednak trzymania go w domu.

Buldog angielski miewa skłonności do chorób oczu, w tym do wypadania gruczołu trzeciej powieki i wad ustawienia powiek. Do przypadłości, z którymi jego właściciele zwracają się do weterynarza najczęściej należą również dysplazja stawów (biodrowych i łokciowych), zwężenie tchawicy, zbyt płytka klatka piersiowa oraz uchyłki przełyku.

Ta rasa psów nie jest wymagająca w kontekście pielęgnacji. Dwa razy w roku gubi sierść, która jest ciężka do usunięcia z uwagi na jej długość i twardość. Warto wyczesać go przynajmniej raz w tygodniu. W zabiegach pielęgnacyjnych z kolei należy skupić się na oczach i nosie, najbardziej narażonych na infekcje i choroby.

Żywienie

Choć buldog angielski nie jest psem wymagającym pod względem żywienia, odpowiednia jego forma z pewnością jest istotna do tego, by cieszył się dobrym samopoczuciem i szerzej pojętym zdrowiem. Jego dieta powinna bazować na pełnoporcjowej karmie dla psów rasy średniej. To rasa, która cieszy się świetnym apetytem – nie będzie więc problemów z przekonywaniem jej do jedzenia. Trzeba jednak zawsze uważać na to, by dostarczać jej odpowiednią ilość kalorii. Łatwo jest bowiem przesadzić i doprowadzić do otyłości. Ilość jedzenia zawsze powinna odpowiadać poziomowi aktywności fizycznej.

Niesamowicie ważne w opracowywaniu diety dla buldoga angielskiego jest zapewnienie mu odpowiedniej suplementacji – już od wczesnych miesięcy życia. Ta jest w stanie ochronić go przed bolesnymi zwyrodnieniami i przede wszystkim chorobami, które mogą bardzo negatywnie wpłynąć na komfort jego życia.

Buldog angielski

Wychowanie i trening

Buldog angielski jest psem bardzo inteligentnym. Mimo wszystko jednak, nie jest łatwy w tresurze. Jest uparty i niezależny, przez co ciężko jest nauczyć go posłuszeństwa. Jest to możliwe, jednak na pewno wymaga mnóstwa cierpliwości, motywacji oraz konsekwencji. Jedyną opcją tutaj są przy tym zajęcia indywidualne.

Ta rasa psa ma silny charakter, który warto temperować od szczenięcych lat. Choć szczeniaka trzeba traktować w sposób serdeczny, nie można mu pozwalać na wszystko. Sztywne zasady oraz stawianie na dużą dozę socjalizacji to tutaj prawdziwe podstawy.

Pies tej rasy a dzieci i inne zwierzęta

Buldog angielski jest psem, który uwielbia się bawić, a przede wszystkim odznacza się anielską wręcz cierpliwością. To czyni go idealnego kompana dla dzieci. Jego zrównoważony temperament i miłość do bliskich mu osób sprawia, że nie skrzywdzi dziecka, a wręcz przeciwnie – będzie je bronił przed wszelkimi niebezpieczeństwami. Jego mocna relacja z opiekunami będzie czymś, co z całą pewnością doceni każdy jego właściciel. Pamiętaj jednak, że to rasa nieuważna i jako taka może przypadkowo zranić dziecko – zwłaszcza w ferworze ruchu.

Jeśli chodzi o kontakt z innymi psami, buldog angielski zwykle nie szuka zwady i nie zaczepia innych czworonogów. Wiele tutaj zależy jednak od wychowania i indywidualnego charakteru. Poddawanie go odpowiedniej socjalizacji sprawi, że nie będzie sprawiał tutaj problemów. Warto jednak wiedzieć, że ma silny charakter, jest uparty i wie, czego chce. Jeśli więc nie będzie odpowiednio temperowany, będzie chętnie pokazywał swoją niezależność.

Buldog angielski

Podsumowanie

Buldog angielski stanowi doskonały wybór dla osób poszukujących psa rodzinnego, przywiązanego do każdego członka rodziny i nadzwyczaj oddanego – również w przypadku dzieci. To pies, który będzie wierny, lojalny, a za dobrą opiekę odpłaci się miłością do końca życia. Wybierając go miej świadomość, że to pies wymagający zadbania o niego – zwłaszcza na początku. Zanim więc się na niego zdecydujesz, koniecznie zaopatrz się w odpowiednią karmę, suplementy, smycz, obrożę, smaczki i zabawki. Wszystkie te rzeczy znajdziesz w jednym miejscu – na łamach naszego sklepu internetowego. Jeśli szukasz produktów, które posłużą Ci latami, a z których każdego dnia będziesz zadowolony, na SeaDog z pewnością się nie zawiedziesz!

Najczęściej zadawane pytania

Skąd pochodzi buldog angielski?

Buldog angielski wywodzi się z Wielkiej Brytanii. Jego przodkami były psy bojowe, które brały udział w walkach z bykami.

Jak wygląda buldog angielski?

Buldog angielski to pies o masywnej budowie ciała, krótkich nogach i charakterystycznej, zadartej kufie. Ma gęstą, krótką sierść.

Ile lat żyje buldog angielski?

Buldog angielski żyje średnio 8-12 lat. Odpowiednia opieka może przedłużyć jego życie.

Czy buldog angielski dobrze dogaduje się z dziećmi i innymi zwierzętami?

Buldog angielski jest cierpliwy i kochający wobec dzieci. Dobrze dogaduje się z innymi zwierzętami, zwłaszcza po odpowiedniej socjalizacji.

Czy buldog angielski jest odpowiedni dla rodzin?

Tak, buldog angielski to idealny pies rodzinny. Jest lojalny, oddany i uwielbia przebywać z bliskimi.

Czy buldog angielski nadaje się do mieszkania i domu?

Buldog angielski świetnie sprawdza się w mieszkaniu. Jest spokojny, ale potrzebuje częstych spacerów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ZNAJDŹ NAS NA INSTAGRAMIE

To top